13 maja przypada 102. rocznica pierwszych objawień Matki Bożej w Fatmie pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Cała trójka mieszkała w Aljustrel, w miejscu należącym do parafii fatimskiej. Objawienia miały miejsce na małym skrawku ziemi należącym do rodziców Łucji, nazywanym Cova da Iria, i znajdującym się dwa i pół kilometra od Fatimy na drodze do Leirii. Matka Boża ukazała się Pastuszkomna krzewie zwanym ilex, będącym karłowatą odmianą dębu, mierzącym nieco ponad metr wysokości. Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał. Hiacynta Ją widziała i słyszała. Łucja natomiast widziała, słyszała i rozmawiała z Nią. Objawienia miały miejsce około południa.

***

W poniedziałek 13 maja po wieczornej Mszy Świętej odprawimy Nabożeństwo Fatimskie razem z majowym. Będziemy wynagradzać Matce Bożej za zniewagi i profanację Jej Świętego wizerunku, przepraszać za morderstwo, do którego doszło w miniony piątek w szkole im. Króla Maciusia, i prosić o łaskę pojednania i przebaczenia. Po Mszy Świętej w procesji z figurką Matki Bożej Fatimskiej udamy się z kościoła do szkoły im. Króla Maciusia prosząc w modlitwie o pojednanie i pokój.